Stavebním dozorem označujeme ve stavebním zákoně kontrolu provádění stavebních prací. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o osobu, která tuto činnost provozuje pro stavebníka, který staví svépomocí.
Dozor je veden z důvodu zajištění stavby dle projektové dokumentace, platných předpisů a norem. Smyslem stavebního dozoru je zajištění správného a bezpečného provádění prací. Dle stavebního zákona jde vždy o kontrolní činnost, kterou provádí:
Ne každý má jasno v tom jaký je rozdíl mezi stavebním a technickým dozorem. Proto si to raději vysvětlíme:
Stavební dozor potřebujte vždy, když jste se rozhodli stavět svépomocí. Pokud si najmete firmu, odpovídá za stavbu ona (odborníci si ale doporučují zajistit stavební dozor i v tomto případě). Během výstavby proti sobě stojí dva odlišné zájmy. Na jedné straně stojí ten, kdo dům staví (investor) a na druhé straně stavební firma.
Je důležité, aby stavební dozor zahájil činnost ještě před samotným začátkem stavby. Již při tvorbě projektu může dobře poradit nejen s vhodným řešením stavby, ale také předejít budoucím problémům, které by mohly stavbu prodražit.
Stavební dozor u staveb svépomocí může vykonávat osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního směru nebo architektonického směru. Dále pak osoba se středoškolským vzděláním s maturitní zkouškou a praxí alespoň 3 roky při provádění staveb.
Ceny za stavební dozor jsou různé, každý si své služby účtuje individuálně. Cena se odvíjí především od velikosti stavby, v jaké lokalitě se stavba nachází, jak je časově a rozsahově práce náročná a nebo podle složitosti projektu. Obecně se cena stavebního dozoru pohybuje od 10.000 Kč například za byt nebo malé rekonstrukce o 2 místnostech, ale až po 180.000 Kč u větších staveb. Nejvíce záleží na subdodavatelích, typu stavby a rozsahu prací.
MIRAS poskytuje stavební dozor u všech svých staveb a developerských projektů, ohledně stavebního dozoru se neváhejte obrátit na jakoukoli stavební firmu.